30239, Ambersil, Copper Anti-Seize Paste High Temperature Anti-Seize
500 g, Tin, Copper Anti-Seize Paste
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
400 ml, Aerosol can, Copper Anti-Seize Paste
HIGH TEMPERATURE ANTI-SEIZE
Use on threaded fasteners to prevent seizing during prolonged maintenance intervals, in hostile/high humidity environments, and areas subjected to high temperatures.
• Formulated with micronized copper and anti-oxidant additives to reduce friction and wear. Lead & Nickel free
• Good corrosion protection even in highly corrosive environments
• True copper paste exhibits much higher copper content than equivalent copper greases
• Operational Temperature range: -30°C to +1100°C
| Manufacturer Product Code | 30303 |
|---|---|
| Basic Product Description | Copper Anti-Seize Paste High Temperature Anti-Seize |
| Size (Per Unit) | 400 ml |
| UOM | Each |
| UN Code | 1950 Aerosols |
| Weight (Kg) | 0.37 |
| Container | Aerosol can |
| Lower Operating Temperature | -30°C |
| Upper Operating Temperature | +1100°C |
500 g, Tin, Copper Anti-Seize Paste
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.