PFG1KGL, Petro Canada, PURITY FG1 Grease, 54 Kg Keg
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
Purity FG Greases
- Superior resistance to lubricant breakdown in harsh operating environments
- Effective across a wide range of temperatures
- Better protection of gears, bearings and equipment under shock loading
- Long-term equipment protection from rust and corrosion
| Manufacturer Product Code | PFG1C400G |
|---|---|
| Basic Product Description | PURITY™ FG1 GREASE Multi-purpose grease, food grade. |
| Size (Per Unit) | 400 g |
| UOM | Each |
| Base Oil Viscosity cSt @ 40°C | 172 |
| Base Oil Viscosity cSt @ 100°C | 16 |
| Weight (Kg) | 0.61 |
| Oil separation DIN 51 817 | PURITY™ |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| Registration | ISO 21469 |
| Other Certifications | Halal; Kosher |
| Thickener | Alu-Complex |
| Colour | White |
| Container | Cartridge |
| Operating Time | -25°C |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Series | PURITY™ |
| Certified | NSF H1 Registered |
| Lower Operating Temperature | -25°C |
| Upper Operating Temperature | +160°C |
| Basic Reference | Grease |
| Series | PURITY™ |
| Type | PURITY™ |
| NLGI Grade | 1 |
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.