$8.64
In stock
Grease
PRECISION General Purpose EP2 meets NLGI Service Classification LB for automotive chassis lubrication, and is recommended for use in bearings operating at low to moderate speeds and at medium temperatures. Operating range is -25°C to 135°C (-13°F to 275°F).
| Manufacturer Product Code | PGP2KGL |
|---|---|
| Basic Product Description | PRECISION GENERAL PURPOSE EP2 Long-life, multi-application grease |
| Size (Per Unit) | 54 Kg |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 55 |
| Oil separation DIN 51 817 | PRECISION™ |
| Colour | Amber |
| Container | Keg |
| Operating Time | -25°C |
| Series | PRECISION™ |
| Lower Operating Temperature | -25°C |
| Upper Operating Temperature | +135°C |
| Basic Reference | Grease |
| Series | PRECISION™ General Purpose |
| Type | PRECISION™ General Purpose |
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.