TF8705, PROTEAN Sugar Dissolving Fluid
500 ml Trigger, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253474916
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
500 ml, ROCOL, NSF H1 Registered, ISO 21469, EAN code: 5024747151103
Food Grade Fluid for Dissolving Sugar and Fondants from All Surfaces
• Rapidly dissolves all sugars and fondants
• Fast penetrating action
• Protects against corrosion
• Available in bulk and easy to apply trigger spray
• Temperature range +5ºC to +95ºC
• NSF H1 registered & ISO 21469 certified for full audit compliance
• HALAL Certified
• Kosher Certified
• Vegan Trademark registered
• MOSH/MOAH Free
Rapidly dissolves all sugars and fondants from all surfaces leaving a light lubricating, protective film.
FOODLUBE® SUGAR DISSOLVING Fluid is a non-toxic fluid that dissolves sugar and fondants from all types of applications commonly found in food, pharmaceutical and other clean environments.
It leaves a corrosion protective film on the surface to protect it from attack. FOODLUBE SUGAR DISSOLVING Fluid also leaves a durable film on the surface for lubrication and to resist further contamination.
FOODLUBE SUGAR DISSOLVING Fluid is supplied in a hand trigger pack for accurate application particularly where aerosols cannot be used due to risk or preference. A bulk version is also available for refilling the trigger pack.
| Manufacturer Product Code | 15110 |
|---|---|
| Basic Product Description | FOODLUBE® SUGAR DISSOLVING FLUID |
| Pack Size (Per Unit) | 500 ml |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 0.613 |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| ISO Certified | ISO 21469 |
| Container | Aerosol can |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Certified | Halal & Kosher certified |
| Lower Operating Temperature | -5°C |
| Upper Operating Temperature | +95°C |
| Basic Reference | Lubricant |
| EAN code | 5024747151103 |
500 ml Trigger, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253474916
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.