PFG2P17, Petro Canada, PURITY FG2 Grease, 17 kg Pail
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
Grease, Halal & Kosher certified, Halal & Kosher certified, > 280 °C, Food grade lubricant, EAN code: 7316579987912
SKF LGFG 2 is a high performance food grade grease using complex calcium sulphonate thickener technology and a white mineral oil. It is suitable for applications subjected to high loads, wet environment and fluctuating temperatures encountered in the among others food and beverage industry.
Features & benefits:
• Wide temperature range
• Outstanding water resistance and corrosion protection
• Excellent mechanical stability
• Great dispensability in single point automatic lubricators
• Excellent protection against high loads and wear
• NSF ISO 21469 registered as well as Halal and Kosher certified
Typical applications:
• Conveyor bearings
• Wrapping machines
• Bottling machines
| Manufacturer Product Code | LGFG 2/18 |
|---|---|
| Basic Product Description | General purpose food grade grease, 18 kg pail |
| Size (Per Unit) | 18 Kg |
| UOM | Each |
| Base Oil Viscosity cSt @ 40°C | 150 |
| Weight (Kg) | 20 |
| Dropping point | > 280 °C |
| Food Grade | NSF ISO 21469 Registered |
| Other Certifications | Halal & Kosher certified |
| Base type | White mineral |
| Colour | Brown |
| Container | Pail |
| Operating Time | -30°C |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Certified | NSF ISO 21469 Registered |
| Lower Operating Temperature | -30°C |
| Upper Operating Temperature | +140°C |
| Basic Reference | Grease |
| NLGI Grade | NLGI Grade: 2 |
| EAN code | 7316579987912 |
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
Grease, NSF H1 Registered, Halal; Kosher, Food grade lubricant
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.