31549, Ejector Pin Lubricant FG Tenacious EP Non-Staining Clear Lube
400 ml, Ambersil, EAN code: 5017419373958
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
400 ml, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253471038
PROTEAN Synthetic Ejector Pin Lubricant is a high temperature lubricant suitable for the lubrication of ejector pins, pillars and bushes on plastic injection moulding machines. Highly tenacious with an operating temperature of up to 240°C which will reduce contamination to mouldings, helping to prevent seizure and to protect against corrosion.
| Manufacturer Product Code | F445 |
|---|---|
| Basic Product Description | PROTEAN Synthetic Ejector Pin Lubricant |
| Pack Size (Per Unit) | 400 ml |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 0.4 |
| UN Code | 1950 Aerosols |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Lower Operating Temperature | -20°C |
| Upper Operating Temperature | +240°C |
| EAN code | 5060253471038 |
400 ml, Ambersil, EAN code: 5017419373958
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.