$1,650.28
Available to back order
What does this mean?
Ask about despatch
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
Grease
PRECISION General Purpose EP1 is recommended for centralized greasing systems that lubricate heavily loaded conveyor bearings, mobile equipment found in mining, construction and forestry, as well as industrial bearings.
Operating range is -30°C to 135°C (-22°F to 257°F).
| Manufacturer Product Code | PGP1P17 |
|---|---|
| Basic Product Description | PRECISION GENERAL PURPOSE EP1 Long-life, multi-application grease |
| Size (Per Unit) | 17 kg |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 18.31 |
| Oil separation DIN 51 817 | PRECISION™ |
| Colour | Amber |
| Container | Pail |
| Operating Time | -30°C |
| Series | PRECISION™ |
| Lower Operating Temperature | -30°C |
| Upper Operating Temperature | +135°C |
| Basic Reference | Grease |
| Series | PRECISION™ General Purpose |
| Type | PRECISION™ General Purpose |
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.