F416, PROTEAN WD Anti-Rust Agent
400 ml, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253471205
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
300 ml, ROCOL, NSF H1 Registered, ISO 21469, EAN code: 5024747150106
Food Grade, Water Displacing, Lubricating and Protecting Spray
• Clean and non-toxic
• PTFE fortified
• Silicone free formulation
• Excellent anti-wear and lubricating properties
• Superior penetrating and cleaning performance
• Outstanding corrosion protection
• Temperature range : -50oC to +120oC
• DETEX technology - x-ray and metal detectable plastic aerosol caps and actuators reduces risk of plastic contamination
• NSF H1 registered & ISO 21469 certified for full audit compliance
• HALAL Certified
• Kosher Certified
• Vegan Trademark registered
• MOSH/MOAH Free
FOODLUBE WD Spray® is a general use food grade WD spray. The No.1 food safe multi-purpose spray for general use in food, beverage and pharmaceutical plants.
A non-toxic, food grade, multi-purpose maintenance product that penetrates, lubricates, displaces water and protects against corrosion.
FOODLUBE® WD Spray is ideal for use as a general lubricant to lubricate and protect small components such as linkages, pivots and pins.
This water displacing lubricant provides effective penetration, lubrication and protection for a wide variety of applications commonly found in food, pharmaceutical and other clean environments.
| Manufacturer Product Code | 15010 |
|---|---|
| Basic Product Description | FOODLUBE® WD SPRAY |
| Pack Size (Per Unit) | 300 ml |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 0.4 |
| UN Code | 1950 Aerosols |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| ISO Certified | ISO 21469 |
| Container | Aerosol can |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Certified | Halal & Kosher certified |
| Lower Operating Temperature | -50°C |
| Upper Operating Temperature | +120°C |
| Basic Reference | Lubricant |
| EAN code | 5024747150106 |
400 ml, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253471205
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.