F412, PROTEAN Penetrating Oil
400 ml, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253471182
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
300 ml, ROCOL, NSF H1 Registered, ISO 21469, EAN code: 5024747157204
Food Grade Penetrating Spray for Effective Release
Provides excellent penetration of rust, scale, grease and dirt
Imparts a light residual film for short-term corrosion protection
Temperature range -20ºC to +110ºC
DETEX technology - x-ray and metal detectable plastic aerosol caps and actuators reduces risk of plastic contamination
NSF H1 registered & ISO 21469 certified for full audit compliance
HALAL Certified
Kosher Certified
Vegan Trademark registered
| Manufacturer Product Code | 15720 |
|---|---|
| Basic Product Description | FOODLUBE® Dismantling Spray |
| Pack Size (Per Unit) | 300 ml |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 0.4 |
| UN Code | 1950 Aerosols |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| ISO Certified | ISO 21469 |
| Container | Aerosol can |
| Propellant | Aerosol can |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Certified | Halal & Kosher certified |
| Lower Operating Temperature | -20°C |
| Upper Operating Temperature | +100°C |
| Basic Reference | Lubricant |
| EAN code | 5024747157204 |
400 ml, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253471182
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.