R217, Silicone Lubricant
400 ml, Tygris, EAN code: 5060253470208
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.
400 ml, ROCOL, NSF H1 Registered, ISO 21469, EAN code: 5024747340354
Multi-Purpose Food Grade Silicone Lubricant Spray
• Extended life and reduced waste due to significantly higher levels of active ingredient
• Non-toxic, clean and colourless
• Resists oxidation and corrosion
• Quick drying
• Wide temperature range: -50ºC to +200ºC
• NSF H1 Registered
• ISO 21469 Certified
• DETEX technology - x-ray and metal detectable plastic aerosol caps and actuators reduces risk of plastic contamination
• HALAL Certified
• Kosher Certified
• Vegan Trademark registered
A high performance, colourless non stick lubricating film with wide temperature stability for use on slides, chutes, bearings and conveyors.
PRECISION SILICONE Spray is a multi-purpose, food safe, non-toxic silicone lubricant spray for use as an anti-stick agent for chutes and slides particularly those operating in food, pharmaceutical or other clean industries.
PRECISION SILICONE Spray also provides a light, long life lubricating film for applications such as links, pins, chutes, slides etc.
| Manufacturer Product Code | 34035 |
|---|---|
| Basic Product Description | PRECISION SILICONE SPRAY - Multi-Purpose Food Grade Silicone Lubricant Spray |
| Pack Size (Per Unit) | 400 ml |
| UOM | Each |
| Features | 65 |
| Length (mm) | 198 |
| Height (mm) | 65 |
| Weight (Kg) | 0.47 |
| UN Code | 1950 Aerosols |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| ISO Certified | ISO 21469 |
| Container | Aerosol can |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Certified | NSF H1 Registered |
| Lower Operating Temperature | -50°C |
| Upper Operating Temperature | +200°C |
| Basic Reference | Lubricant |
| EAN code | 5024747340354 |
400 ml, Tygris, EAN code: 5060253470208
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.