30256, Penetrating Oil FG NSF H1 Registered Low Surface Tension Lube
400 ml, Ambersil, NSF H1 Registered, EAN code: 5017419372166
500 ml Trigger, Tygris, NSF H1 Registered, EAN code: 5060253476422
PROTEAN Penetrate+ is a NSF H1 registered, highly versatile penetrating lubricant for use within Food & everage, Packaging, Pharmaceutical and other cleanroom environments. Enhanced with PTFE and non-toxic, ROTEAN Penetrate+ is ideal as a light duty penetrant, dewatering fluid or corrosion preventative on chains, bearings and slides. Halal/Kosher Certified.
| Manufacturer Product Code | TF5605 |
|---|---|
| Basic Product Description | PROTEAN Penetrate+ |
| Pack Size (Per Unit) | 500 ml Trigger |
| UOM | Each |
| Weight (Kg) | 0.48 |
| Food Grade | NSF H1 Registered |
| Lubrication | Food grade lubricant |
| Certified | Halal & Kosher certified |
| Lower Operating Temperature | -35°C |
| Upper Operating Temperature | +140°C |
| EAN code | 5060253476422 |
400 ml, Ambersil, NSF H1 Registered, EAN code: 5017419372166
500 ml, ROCOL, NSF H1 Registered, ISO 21469
This item is currently out of stock.
You may place your order now and we will dispatch it as soon as stock arrives.